در شهر شلوغ موتور چو زر می ماند . . .

در شهر شلوغ موتور چو زر می ماند . . .

در گذر ایام از 80 سالگی عبور نموده، عاشق بی چون و چرای موتورسیکلت است و بنا به گفته خود برای ارتقاء جایگاه این وسیله از هیچ تلاشی دریغ نورزیده است.

ارتباط خود را با این وسیله از حدود 15 سالگی شروع نموده و بنا به گفته بسیاری از همکاران و دوستان، تمام زندگی خود را وقف این وسیله نقلیه کرده است. او در حال حاضر رئیس و سخنگوی تنها کانون مستقل موتورسیکلت رانی ایران، صاحب امتیاز و مدیر مسئول تنها نشریه تخصصی در زمینه موتورسیکلت و طرف صحبت و مشورت بسیاری از فعالین عرصه صنعت موتورسیکلت می باشد، ضمن آنکه علاوه بر تالیف و نویسندگی، انسان خوش قریحه ای است و شعرهای بسیاری در وصف موتورسیکلت و مسائل مختلف اجتماعی سروده.

نامش فرهاد اسفندیاری است و سابقه کاریش آن گونه که بیان گردید. برای دقایقی پای خاطرات و سخنان شیرین او نشستیم و به این بهانه بر وضعیت گذشته و کنونی صنعت موتورسیکلت نگاهی اجمالی انداختیم.

آقای اسفندیاری، لطفاً در شروع صحبت از زمان و نحوه آشنائی خود با موتورسیکلت و مدارج طی نموده در این عرصه مطالبی را بیان فرمائید:
در 15 سالگی فعالیت خود را به عنوان شاگرد دوچرخه سازی شروع نمودم، در 17 سالگی موتورسواری را به صورت حرفه ای آغاز کرده و همزمان در تعمیرگاه موتورسازی مشغول به کار شدم. در همین ایام موتورسیکلت های آریل 5 اسب را کرایه می دادم و در 18 سالگی، تقریباً نزد تمامی موتورسازان شاخص تهران شاگردی نموده و شناخت و اشراف کاملی از کلیه موتورسیکلت های سنگین نظیرBSA (سه تفنگه)، ماچلس، نورتون، تریمف و رویال انفیلد داشتم.

در سال 1332 با توجه به رونق سینماها و استقبال مردم از آن، به دلیل تسلط بسیار در موتورسواری، به حرفه فیلمبری سینما روی آوردم، در اوایل سال 1336 بالاخره توانستم پس از کسب جواز از شهرداری، مغازه موتورسازی خود را در خیابان بوذرجمهری تاسیس نمایم و دو سال بعد با اختیار نمودن مغازه دیگری، فروش موتورسیکلت را نیز به فعالیت های خود اضافه نمودم.

در طی این سال ها به فرد سرشناسی در عرصه موتورسیکلت تبدیل شده بودم و طرف مشورت بسیاری از صنعت گران و کسبه و موتورسواران قرار گرفته بودم. به واسطه همین شهرت، از طرف پلیس تهران به آلمان اعزام گردیده و در این کشور مبانی تئوریک و عملی در ارتباط با ترافیک و تصادفات را فراگرفتم، در بازگشت از آلمان نیز مسابقات موتورسیکلت رانی سرعت را در پیست های قلعه مرغی و جاده قم برگزار کردم که با قهرمانی خود من نیز به پایان رسید، ضمن آنکه در طول این سال ها با موتورسیکلت تریل خود بسیاری از مناطق صعب العبور و مرتفع ایران را نظیر توچال، کلک چال، امام زاده داود، دریاچه تار، کوهستان سه هزار، گردنه ترک بشم، لال بش و دیزین گاجره را طی نمودم.

در سال 1350 تصمیم به انتقال مکتوب تجربیات خود در زمینه موتورسیکلت گرفتم و در همین سال اولین و تنها ترین نشریه تخصصی در زمینه صنعت موتورسیکلت در کشور را منتشر نموده که انتشار آن بعد از حدود 40 سال علیرغم تمام مشکلات مالی و فنی ادامه یافته است و در سال 1370 نیز در تکمیل فعالیت های قبلی خود، کانون مستقل موتورسیکلت ایران را به عنوان مرجعی جهت پاسخگوئی به علاقمندان و فعالین این صنعت تاسیس و راه اندازی نمودم.

حال با توجه به سوابقی که ذکر فرمودید، ارزیابی خود را از وضعیت کنونی صنعت موتورسیکلت در ایران بیان فرمائید:
در حال حاضر موتورسیکلت به دلیل تقاضای چشمگیر بازار و حضور قابل توجه بیش از یکصد شرکت تولید کننده در متن و حواشی آن از شریان های اصلی تولید و اقتصاد محسوب می گردد، ضمن آنکه موتورسیکلت با وجود همه انتقاداتی که به آن وارد می شود وسیله ای است متناسب با نیاز های واقعی جامعه، کمک به کاهش ترافیک، سرعت بخشی به امور خدماتی و اجتماعی، اشتغال زائی، سهولت در تردد و امور روزمره، کاهش هزینه های اقتصادی و امثالهم، زندگی ها امروزی بدون در نظر گرفتن نقش موتورسیکلت غیرقابل تصور و مشکل و حتی پیچیده و بغرنج می باشد.

اصرار من بر این مطلب جدای از واقعیت های حاضر در جامعه نیست، شما به یاد بیاورید که در صورت بروز هر مشکل امنیتی این پلیس 110 است که با موتور به محل حادثه می آید، احضار و ابلاغ برگ دادرسی و نامه و محموله های پستی نیز به همین ترتیب، تسریع در ارسال سفارشات مربوط به خوراک و وعده های غذائی بدون در نظر گرفتن نقش موتورسیکلت ناممکن است، روزنامه خود را در محل کار یا منزل به چه نحو و ترتیبی می توان دریافت کرد؟ ارسال اسناد مالی، چک و برات و سفته به مراکز بانکی و مالی آیا با هروسیله دیگری غیر از موتور امکان پذیر می باشد؟ ضمن آنکه به موضوع مهمی چون مسئله اشتغال زائی انبوه این وسیله فکر کرده اید؟

به نظر شما سطح کیفی تولیدات داخلی دارای چه جایگاهی بوده و در مقام مقایسه چه تفاوت های محسوسی با محصولات وارداتی و خارجی دارند؟
اگر چه در مقایسه با تولیدات اروپائی بسیار عقب می باشیم، ولی خوشبختانه پیشرفت قابل ملاحظه ای در تولیدات داخلی مشاهده می گردد ، ما حتی در دوره ای توسط همین شرکت نیرومحرکه توانستیم تولید انجین را با بهترین کیفیت، بومی و داخلی نمائیم که همچنان به عنوان خاطره ای خوب و غرورانگیز در یاد بسیاری از دلسوزان این صنعت باقی مانده است ، اما همانطور که می دانید به دلیل ملاحظات اقتصادی امکان ادامه این روند سلب گردید، اما صنعتگران داخلی در حال حاضر تولیدکننده بسیاری از قطعات بدنه با بهترین شکل و کیفیت در مقایسه با نمونه خارجی بوده و در این زمینه حرف های بسیاری برای گفتن دارند. شاسی، اگزوز، باک، فرمان، رکاب، توپی چرخ، طوقه، لاستیک، و باطری از جمله قطعاتی است که از منظر کیفی به بهترین نحو در داخل کشور تولید می گردند.

با توجه به تجارب و شناخت گسترده جنابعالی، در شرایط کنونی جای چه نوع محصولاتی را در بازار موتورسیکلت ایران خالی ارزیابی می نمائید؟
به کرات در صحبت های انجام شده با همکاران به این نکته تاکید کرده ام که در بازار موتورسیکلت ایران جای خالی موتورسیکلت های street یا شهری، برخی موتورسیکلت های لوکس و خصوصاً موتورسیکلت های کار به شدت احساس می گردد.

موتورسیکلت تریل که این روزها در انواع و اقسام و در مدل های مختلف تولید و عرضه می شود، موتورسیکلت شهری و کار نیست، امکانات درون شهرها مستعد استفاده از موتورسیکلت های street بوده نه موتورسیکلت های تریل و نظایر آن، از طرفی پس از ممنوعیت تولید موتورسیکلت های دو زمانه و خروج تولید وسپا و براوو از گردونه تولید شرکت نیرومحرکه، متاسفانه این شرکت و حتی سایر رقبا هیچ اقدام جدی جهت جایگزینی این محصولات صورت نداده اند، در حالی که متقاضیان این موتورها به کثرت وجود داشته و به دلیل عدم پاسخگوئی به نیاز آنان به سمت محصولات دیگر سمت و سو پیدا می کنند.

بنده از همین فرصت استفاده نموده و از نیرومحرکه به عنوان یکی از جریان های موثر در بازار و تولیدکننده اصلی این محصولات در ایران، خواهش می نمایم با توجه به تقاضای بازار و خلاء چشمگیری که در فقدان این موتورسیکلت ها حس می شود، در خصوص احیاء مجدد تولید و فروش موتورسیکلت های وسپا و براوو البته منطبق بر ضوابط جدید اهتمام نماید.

و موتورسیکلت برقی؟ . . .
در حال حاضراستفاده از موتورسیکلت برقی در سطح کشور، بنا به دلایل بی شمار فنی و اقتصادی قابل انجام نبوده و بهتر است متولیان این امر توان و بودجه های پیش بینی شده برای این موضوع را در خدمت ارتقاء کیفی محصولات موجود قرار دهند.

موتورسیکلت سواران از شدت سخت گیری های مامورین انتظامی و راهنمائی و رانندگی در تردد های درون شهری، گلایه های بسیاری دارند، نظر شما در این ارتباط و گلایه ها چیست؟
دوستان موتوسوار بنده باید به این نکته دقت نمایند که اعمال قانون در نهایت از بی قانونی بهتر است، این سخت گیری ها قطعاً به سود و منفعت همه شهروندان خواهد بود، و به این نکته نیز باید دقت نمود که یکی از را های اعتماد سازی کلیه اقشار جامعه و شهروندان به مقوله موتورسیکلت از راه رعایت قوانین و التزام به ضوابط از سوی مالکین موتورسیکلت می باشد.

جنابعالی سال هاست که با مجموعه شرکت نیرومحرکه آشنائی دارید، نظر شما در ارتباط با کارکرد کنونی آن چیست؟
واقعیت امر این است که نیرومحرکه حق بزرگی بر گردن صنعت موتورسیکلت ایران دارد. نیرومحرکه از شرکت های ریشه دار این بازار بوده و همواره دارای شاخصه های مثبتی از جمله نوآوری، پرسنل و کارشناسان فنی و زبده بوده است. من به عنوان یک پیشکسوت و صاحب نظر در عرصه این صنعت از مدیران این شرکت درخواست می نمایم از ظرفیت های بسیار بازار مصرف در ایران استفاده نموده و توان، سرمایه و ابزار بیشتری را متوجه امر تولید موتورسیکلت نمایند.

به طور خلاصه می گویم که در بازار موتورسیکلت ایران، انتظار از نیرومحرکه بسیار زیاد می باشد، هنوز در این بازار خلاء حضور بسیاری از محصولاتی که نیرومحرکه متولی تولید و عرضه آنان بوده، احساس می گردد.

و در پایان شعر و سروده ای تازه . . .
در شهر شلوغ موتور چو زر می ماند
احتیاج بر موتور همیشه بیشتر می ماند
هر لحظه که خواهی بود آماده ز تو
بهترین رفیق و همدم سفر می ماند

تهیه و تنظیم: واحد فروش شرکت تولیدی نیرومحرکه

No Comments

Post A Comment