تاریخچه شرکت تولیدی نیرومحرکه (سهامی خاص)

«شركت تولیدی نیرومحرکه» درسال 1365‌ در ابتدا با نام «شركت بازرگاني نيرومحركه» به عنوان يكي از شركت هاي تحت پوشش «گروه نيرومحركه» و با سرمايه‌ گذاري «سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران» تأسيس و باهدف ارائه خدمات بازرگاني شامل تداركات داخلي و خارجي، خدمات گمركي، فروش و خدمات پس ازفروش كليه محصولات شركت صنعتی نيرومحركه شروع  به فعاليت نمود.

اين شركت همچنين به عنوان يكي از نخستين مجموعه های صنعتی در زمينه هاي توليد مشاركتي (از طريق پيمانكاران) و طراحي و مونتاژ در ايران، وظيفه ارائه خدمات خودكفايي در جهت ساخت و توليد قطعات و مجموعه‏هاي مورد نياز محصولات توليدي شركت نيرومحركه را از طريق مهندسي معكوس بر عهده گرفت.

محصولات گروه نيرومحركه تا سال 1375 شامل موتورسيكلت‌هاي گازي براوو، وسپا دوزمانه و سمپاش موتوري مزرعه می گردید.

در همین سال پروژه توليد موتورسيكلت 125ccبا قواي محركه چهار زمانه با نام NAMI-CG125 CDI تنظیم و ارائه گردید كه طرح مزبور از میان طرح های پیشنهادی مختلف مورد موافقت و تأئيد وزارت صنايع قرار گرفت، از همین رو مقرر گردید شرکت نیرومحرکه ساخت قواي محركه (انجين) جهت موتورسيكلت را به عنوان اولين توليد كننده در كشور، در دستور كار قرار دهد.

 

 

 

 

* * *

 

طی ماه های اخیر با توجه به برنامه‏ها و الزامات دولت در خصوص کاهش مصرف بنزین و طرح جامع مبارزه با آلودگی هوا، اقدامات اساسی در ارتباط با تولید و مونتاژ موتورسیکلت های انژکتوری و برقی در راستای توسعه حمل و نقل پاک و کمک به کاهش منابع تولید کننده آلاینده هوا در اولویت برنامه های شرکت تولیدی نیرومحرکه قرار گرفته است.

بر پایه همین سیاست گذاری جدید اجرائی، موتورسیکلت های QM 200، QM 249، QM 170، Z1-180، 249-Z3 ،249 RX  در کلاس محصولات انژکتوری و موتورسیکلت های نامی 500، 800 ، 1500 و 2000 وات در رسته محصولات برقی تولید و در شبکه فروش نمایندگان توزیع گردیده اند.

 

همچنان که شایان ذکر است در تکمیل اقدامات صورت گرفته موتورسیکلت های نامیKR 150، Toscana 150 و 3000 EL وات نیز به به سبد محصولات شرکت اضافه گردیده اند.