چرا موتورسیکلت؟ …

چرا موتورسیکلت؟ …

شرحی بر جایگاه و ضرورت های استفاده از موتورسیکلت

تا به حال به خیابان های شهر خود و حجم انبوه موتورسوارن در حال تردد درآن دقت نموده اید؟ تردد این حجم عظیم از موتورسواران بی دلیل نمی تواند باشد و به درستی آنکه راکبین این وسیله را می توان در میان تمامی طبقات و اقشار اجتماعی از قبیل مهندس، معلم، تکنسین، نصاب، کارگر، بازاری و . . . جستجو نمود، به ویژه آنکه بیشتر این اقشار علیرغم داشتن اتومبیل، به دلیل مشکل پارک خودروی خود و همچنین ترافیک و راه بندان، مجبورند اتومبیل خود را در پارکینگ منزل متوقف نموده و با موتورسیکلت تردد نمایند.

به نظر می رسد دلیل اصلی انتخاب موتورسیکلت علیرغم تمام مشکلات بالقوه این وسیله، سهولت در امر حمل و نقل و تسریع در انجام امور شغلی و اجتماعی می باشد. ویژگی هائی نظیر سرویس کم هزینه، مصرف پایین سوخت در قیاس با اتومبیل و همچنین تطابق با بودجه قشر کثیری از جامعه از جمله دلایل محبوبیت این روزهای موتور سیکلت است. عموماً بافت های شهری متراکم، پر از خیابان های کم عرض و انشعابات باریک و مسیرهائی می باشد که عموماً توسط اتومبیل ها اشغال شده و هیچ وسیله نقلیه ای توانایی عبور از این ترافیک سنگین و متراکم را نخواهد داشت، مگر آنکه مقدار فضائی محدود در عرض آن کوچه و خیابان برای تردد وجود داشته باشد و ضرورتاً تنها وسیله ای که دارای این خصوصیت می باشد، موتورسیکلت است.

در گذر زمان وقتی موتورسیکلت به وسیله ای عمومی و برای نیل به اهداف مذکور مورد توجه عموم جامعه قرار گرفت، دست اندرکاران دیروز و امروز این صنعت تلاشی روز افزون جهت تولید محصولاتی با کیفیت، قابل قبول، منطبق با مسائل زیست محیطی و ایمن را در دستور کار خود قرار دادند تا امروز شاهد وجود نام های بزرگی در صنعت موتورسیکلت باشیم .

علیرغم فشارهای اقتصادی به صنعت موتورسیکلت این صنعت توانست جهش چشمگیری در چند سال گذشته از خود نشان دهد و با سرلوحه قراردادن نیازهای مصرف کننده و حمایت از عوامل فروش، جایگاه خود را بین سایر صنایع حاضر در کشور حفظ نماید و کارکرد اقتصادی مفیدی داشته باشد.

با نگاهی گذرا به خیابان های شهر های محل زندگی مان شاهد تردد انواع موتورسیکلت ها، در کلاس، مدل و حجم های مختلف می باشیم.

پیشرفت صنعت موتورسیکلت در دنیا، خوشبختانه کشور ما را نیز بی نصیب نگذاشته و از این رو ما شاهد عرضه محصولات متنوعی به بازار منطبق با سلایق علاقه مندان می باشیم. برهمین اساس تولید و مونتاژ انواع موتورسیکلت از 50 سی سی تا 250 سی سی، از اسکوتر تا اسپورت در دستور کار شرکت های تولید کننده قرار گرفته و حضور این محصولات در بازار ملموس است. اما واقعاً دلیل عمده این تفاوت در حجم و تیپ موتورسیکلت ها به چه بهانه و علتی است؟

مدتی است که عرضه موتورسیکلت های گران قیمت که به طور مشخص درحال ترویج جنبه ورزشی و تفریحی دنیای موتورسیکلت می باشند، در حال گسترش بوده و بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است. این گروه موتورسیکلت ها که از کلاس اسکوتر و کاب تا تریل و کراس و از تولیداتی از تایوان تا ایتالیا و از اتریش تا اسپانیا و حتی چین را شامل می شوند، به درستی آنکه توانسته اند چه از لحاظ فنی و چه از حیث ظاهر و ایمنی باب انتخاب جدیدی را در بازار کشورمان باز نمایند و بر تسلط انحصاری موتورسیکلت CG125 پایان بخشند. این تحول مهم باعث گردیده تا موتورسیکلت از جنبه صرفاً کاری و مصرفی خارج شده و طیف وسیعی از علاقه مندان را در همه اقشار و سنین به خود جذب نماید .

پر واضح است در چنین شرایطی مصرف کنندگانی که در پی کیفیت بالا و همچنین ظاهری متفاوت حتی برای موتور کار خود می باشند، توجیهی معقول برای پرداخت هزینه و دریافت بالاترین سطح رضایتمندی رابه دست آورده اند.

در این میان بهترین موتورسیکلت های کار، مطابق با اقلیم شهرهای بزرگ نظیر تهران، اسکوترهای کم حجم (50 سی سی تا 150 سی سی ) یا مدل کاب Cub می باشند. داشتن ابعاد کوچک، مصرف کم، ارتفاع مناسب، آلودگی صوتی پایین و قیمت مناسب، این محصولات را در صدرلیست های فروش شرکت ها و تولیدکنندگان قرار داده است .

پس از این گروه می توان به موتورهای خیابانی یا Street اشاره کرد که قابلیت حرکتی بیشتری نسبت به مدل های کاب Cub دارند، چرخ های بزرگ و انجین نیرومند در کنار فنر بندی بلندتر و سرعت بیشتر توانسته این گروه موتورسیکلت را در رتبه دوم نگه داشته و مصرف کنندگانی را که با محصولات کلاس کاب Cubارتباط برقرار نمی کنند به خود جذب نماید .

پس از این دو گروه پرفروش، می بایستی به موتورسیکلت کلاس تریل اشاره نمود. موتورسیکلتی با ارتفاع بلند با رینگ های 21 اینچی در جلو و عموما 18 اینچی در عقب، فنر بندی بلند و با قابلیت مانور بسیار بالا نسبت به دو رقیب دیگر، همچنین انجین های قدرتمند و با توان حرکتی بالا که در کنار مختصات فیزیکی منحصر به فرد خود، راکب را قادر به عبور از مسیرهایی روستائی، بیابانی و کوهستانی و صعب العبور می نماید که هیچ موتورسیکلتی دیگری از عهده آن بر نخواهد آمد .

و کلاس آخر، موتورسیکلت های اسپورت Sport هستند که با ظاهری جالب و شکیل که برگرفته از قابلیت های حرکتی آنهاست همواره طرفدارانی خاص دارند و علیرغم سواری نسبتا خشک و مصرف سوخت زیاد، علاقه مندان خود را مایوس ننموده و جنبه تفریحی موتورسیکلت را به معنی واقعی مصداق می بخشند.

در این میان، کلاس های متفاوت دیگری نیز وجود دارند که به دلیل رایج نبودن در کشور، در بررسی خود از آنان صرفه نظر نمودیم.

با شرحی که گذشت می توان این گونه نتیجه گرفت که انتخاب نوع موتورسیکلت، کلیدی ترین مرحله قبل از خرید این وسیله می باشد، زیرا هر کدام از کلاس های شرح داده شده دارای نکات مثبت و منفی بی شماری هستند که برآیند این قابلیت و ضعف ها، خریدار را در انتخاب نهائی مطابق با نیاز و شرایط و امکاناتش، کمک خواهد نمود.

تهیه و تنظیم: محمدرضا درخشان

No Comments

Post A Comment